هر آنچه که لازم است درباره‌ی دوربین مداربسته آنالوگ بدانید

هر آنچه که لازم است درباره‌ی دوربین مداربسته آنالوگ بدانید

امروزه تجهیزات الکترونیکی یکی از از مهمترین بخش های زندگی ما را تشکیل داده اند.

هر آنچه که لازم است درباره‌ی دوربین مداربسته آنالوگ بدانید

 

امروزه تجهیزات الکترونیکی یکی از از مهمترین بخش های زندگی ما را تشکیل داده اند. با گذشت زمان، پیشرفت های زیادی در سیستم های تجهیزات الکترونیکی ایجاد شده است که یکی از آنها ساخت دوربین های مدار بسته به شکلهای مختلف است. وجود تجهیزات امنیتی برای هر شرکت و سازمانی لازم است. دوربین های مداربسته یکی از امن ترین تجهیزات امنیتی به شمار می آیند. در ادامه یکی از مهمترین و اصلی ترین انواع این دوربین های مداربسته را شرح خواهیم داد.

یکی از انواع دوربین های مدار بسته که از قدیمی ترین تجهیزات ایمنی به شمار می آید دوربین مداربسته آنالوگ است. این دوربین بر پایه‌ی ضبط دیجیتال تصاویر استوار است. در حقیقت این دوربین مدار بسته تصاویر را به یک ضبط کننده دیجیتال می دهد و اگر به یک مانیتور وصل شود تصاویر روی آن نمایش داده خواهد شد.

نحوه کارکرد دوربین آنالوگ

همانطور که گفتیم این دوربین ها با استفاده از سیستم آنالوگ کار می کنند و اساس کیفیت تصاویری که ضبط می کنند بسته به امواج آنالوگ دارد. زمانی که این تصاویر ارسال میشوند از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده میشود. برای برطرف شدن نویز های احتمالی امواج آنالوگ از کابلهای استفاده می شود که اینها سطح رزولوشن تصاویر خارجی دوربین را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می دهند. دوربین مداربسته آنالوگ دارای تی وی لاین است اما بسته به اهداف نظارتی که این دوربین ها می‌توانند داشته باشند وضوح تصویر آنها تا ۱.۳ مگاپیکسل تغییر می کند.

 

آشنایی با انواع مختلف دوربین های مداربسته آنالوگ

این نوع سیستم های امنیتی در انواع مختلف به بازار عرضه شدند. با گذشت زمان و ورود دستگاه های پیشرفته تره ضبط تصاویر استفاده از این نوع دوربین های مداربسته به مراتب کاهش چشمگیری یافته است اما با توجه به ایمنی خوبی که این دستگاه ها دارند همچنان مورد توجه افراد زیادی قرار دارند.

 

1)      دوربین مداربسته نوع یک آنالوگ یا TVL 

این نوع از دوربین های آنالوگ جزو قدیمی ترین سیستم های مداربسته حفاظتی به حساب می آیند در حقیقت این ها به قدرت وضوح خطوط افقی در تصاویر اشاره دارند و می توانند خطوط افقی را تمیز بدهند.

2)    دوربین آنالوگ از نوع AHD

نوع دیگری از انواع دوربین های آنالوگ AHD می باشد برخی از این دوربین ها رزولوشن تصویر بالایی دارد وضعیت که این دوربین ها نسبت به سایر انواع مشابه خود دارند این است که می توان آنها را در شب باسن طولانی تر نصب کرد و تصویربرداری از موقعیت بدون کاهش کیفیت انجام شود.

البته مسافتی که دوربین نصب میشود با توجه به جنس کابل متفاوت خواهد بود و هر چه کابلی که استفاده می شود بیشتری داشته باشد فاصله نصب این دوربین نیز می تواند طولانی تر باشد.

مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ چیست؟

هر سیستمی با توجه به عملکرد خود مزایا و معایبی دارد. در ادامه به برخی از مزایای مهم این دستگاه اشاره خواهیم کرد.

عملکرد خوب و مناسب این دوربین

از بهترین مزایا و عملکرد این نوع دوربین می‌توان به این اشاره کرد که در نور کمتر عملکردی به مراتب بیشتر از سایر دستگاه های حفاظتی دارند. در حقیقت اگر نور کم باشد تصویر برداری با همان کیفیت قبلی ادامه خواهد داشت.

ساده بودن تنظیمات این دوربین

نحوه نصب و تنظیم دوربین مداربسته حفاظتی بسیار ساده است و کار با آن برای افرادی که دانش زیادی در این زمینه ندارند
معایب دوربین مداربسته آنالوگ در چیست؟

همانطور که گفته شد هر دستگاهی معایب و مزایایی دارد در ادامه به برخی از معایب این دستگاه در مقایسه با سایر دوربین ها خواهیم پرداخت

1)     وضوح تصویر

باید بدانید که کیفیت تصویر برداری در این دوربین نسبت به دوربین مداربسته دیجیتال پایین تر است یعنی هنگامی که می خواهید روی سوژه مورد نظر زوم کنید تصویر به صورت دانه دانه دیده می‌شود و به درستی قابل تشخیص نخواهد بود.

2)     محدوده تصویر برداری و زاویه دید این دوربین

باید بدانید که محدوده و زاویه دید این دوربین در مقایسه با سایر انواع دوربین های حفاظتی دیگر کمتر است در حقیقت برای مشاهده بهتر مکان مورد نظر شاید لازم باشد از چند دوربین آنالوگ استفاده شود تا بتوان مکان را بهتر پوشش داد.